Posiedzenie plenarne w dniu 16 kwietnia 2018 r. | Biuletyn Informacji Publicznej GUS | GUS - Portal Informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej GUS

Posiedzenie plenarne w dniu 16 kwietnia 2018 r.

Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr hab. Henryk Domański. W obradach uczestniczyli Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, Pani dr Grażyna Marciniak – Wiceprezes GUS i Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS.

W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju: Pan Daniel Baliński – Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju i Pani Aleksandra Kędzierska z Wydziału Polityki Miejskiej.

W pierwszym punkcie posiedzenia Pani Dominika Rogalińska – Dyrektor Departamentu Badań Regionalnych i Środowiska w GUS przedstawiła temat dotyczący Monitorowania polityki miejskiej w kontekście Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

Monitorowanie kwestii miejskich w Polsce wynika ze średniookresowej strategii rozwoju SOR i oparte jest na dokumencie programowym jakim jest Krajowa Polityka Miejska (KPM) przyjęta uchwałą Rady Ministrów 20 października 2015 r. KPM jako cel strategiczny wskazuje „wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy oraz poprawy jakości życia mieszkańców”. Za opracowanie systemu monitoringu KPM odpowiedzialne jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które zaprosiło do współpracy GUS i Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Zakłada się udostępnienie systemu monitorowania w bazie STRATEG do końca 2018 r. Pani Dyrektor Dominika Rogalińska zwróciła uwagę, że w ramach KPM po raz pierwszy wypracowana została definicja polityki miejskiej i określone zostały podstawy dotyczące jej programowania w układach terytorialnych. Wskazała na trudności związane z opracowaniem systemu monitorowania KPM wynikające z braku określenia wskaźników monitorujących. Przedstawiła budowę strategii monitorowania oraz przyjęte wskaźniki i kryteria ich wyboru.

Pan Daniel Baliński podziękował za dotychczasową współpracę nad tworzeniem systemu monitorowania polityki miejskiej. Wskazał na rolę statystyki publicznej, która badając bieżącą sytuację społeczno-gospodarczą powinna również odnosić się do systemu dokumentów strategicznych i programowych czyli generalnie do kierunków planowania polityki rozwoju. Omówił również problemy występujące w monitorowaniu i planowane rozwiązania w tym zakresie.

W dyskusji wskazano na możliwości rozszerzenia zestawu wskaźników monitorujących, w tym o charakterze gospodarczym, potrzebę przeprowadzenia rozpoznania dodatkowych źródeł mogących zawierać dane o miastach, sugerowano przypisywanie jak największej liczbie danych w bazach GUS symbolu terytorialnego poniżej gminy, np. adresu czy współrzędnych geograficznych.

W drugim punkcie posiedzenia Rada Statystyki zapoznała się z aktualnym przebiegiem prac nad projektem programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2019, który przedstawiła Pani Anna Dobrowolska – Zastępca Dyrektora Departamentu Programowania i Koordynacji Badań. Pani Dyrektor Anna Borowska zaprezentowała informację o kosztach badań statystycznych w projekcie programu na rok 2019. Rada przyjęła wniosek Przewodniczącego Rady Pana Profesora Henryka Domańskiego dotyczący opracowania – zgodnie z ustawowym obowiązkiem Rady – projektu opinii dotyczącej kosztów badań statystycznych, która zostanie przygotowana przez Pana Tomasza Szałwińskiego.


Podmiot publikujący: Główny Urząd Statystyczny

Autor informacji: Antoni Żurawicz (Gabinet Prezesa GUS)

Publikujący informację: Krzysztof Makulec (Departament Informacji GUS)

Wytworzenie informacji: 09.05.2018

Aktualizacja informacji: 09.05.2018 12:55

Użytkownik Data Akcja Wersja
Krzysztof Makulec 09.05.2018 12:55 Edycja 3
Krzysztof Makulec 09.05.2018 12:54 Edycja 2
Krzysztof Makulec 09.05.2018 12:52 Edycja 1
Tabela historii zmian