Posiedzenie plenarne w dniu 17 października 2022 r. | GUS - Portal Informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej GUS

Posiedzenie plenarne w dniu 17 października 2022 r.

Posiedzenie odbyło się w trybie hybrydowym, w sali imienia prof. Romaniuka (w budynku GUS) oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W posiedzeniu uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych. Na posiedzeniu obecnych było 19 członków Rady Statystyki.

Pierwsza część posiedzenia poświęcona była prezentacji nowoczesnych narzędzie do statystycznych analiz przestrzennych dostępnych w ramach nowej odsłony Portalu Geostatystycznego. Przedstawiciele Departamentu Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów GUS oraz Urzędu Statystycznego w Rzeszowie przedstawili przykłady zastosowań poszczególnych usług oraz omówili najważniejsze funkcjonalności oferowane przez system. Za pomocą portalu dane mogą być prezentowane w dogodnej formie graficznej (głównie mapowej) powiązanej z informacją przestrzenną, przyspieszając przez to podejmowanie procesów decyzyjnych i wspomagając prezentację wyników badań statystycznych. Dodatkową zaletę, stanowi możliwość przeprowadzania analiz, nie tylko na danych pochodzących ze statystyki publicznej, ale również na własnych zestawach danych. Jest to kolejny przykład świadczenia przez GUS usług wychodzących poza tradycyjną produkcję statystyczną, w oparciu o infrastrukturę wytworzoną przez statystykę publiczną.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył informacji na temat Delimitacji Obszarów Wiejskich do celów statystycznych oraz jej zastosowania do prezentowania danych statystycznych. Temat omówiła Dyrektor Departamentu Badań Przestrzennych i Środowiska GUS. Podjęcie prac nad Delimitacją nastąpiło z powodu potrzeby udoskonalenia podziału ukazującego zróżnicowanie obszarów wiejskich. Zaprezentowano obecnie stosowane w statystyce klasyfikacje i typologie podziału obszarów wiejskich oraz szczegółowo przedstawiono założenia i kryteria opracowania propozycji nowego podziału prezentacji danych. Delimitacja obejmuje dwa poziomy obszarów, z których pierwszy odnosi się do lokalizacji obszaru względem Funkcjonalnych Obszarach Miejskich (FUA) miast powyżej 150 tys. i FUA miast wojewódzkich, a drugi odnosi się do wartości gęstości zaludnienia obszarów wiejskich. W ramach tych poziomów wydzielono cztery nowe grupy obszarów (aglomeracyjne małej i dużej gęstości oraz pozaaglomeracyjne małej i dużej gęstości). Prezentacja danych będzie następowała w przekrojach na kraj i województwa, w publikacjach oraz w systemach informacyjnych statystyki publicznej za dany rok oraz do prezentacji wyników spisów powszechnych, począwszy od Powszechnego Spisu Rolnego 2020 i Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Ostatni punkt spotkania dotyczył przekazania informacji na temat projektów rozporządzeń programu badań statystycznych statystyki publicznej, które są obecnie procedowane przez GUS. Dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań GUS omówiła aktualny status projektu rozporządzenia zmieniającego do Pbssp na 2022 r. (zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw) oraz projektu rozporządzenia Pbssp na rok 2023 (został on przyjęty w drugim trybie obiegowym na Radzie Ministrów i oczekuje na podpis Pana Premiera oraz opublikowanie w Dzienniku Ustaw). GUS rozpoczął prace nad Pbssp na 2024 rok oraz nad kolejnymi zmianami do Pbssp na rok 2023.

Rady Statystyki przyjęła jednogłośnie do dalszego procedowania dwa dokumenty GUS: „Podstawowe informacje dotyczące przygotowania projektu Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2024” oraz „Harmonogram prac do przygotowania projektu Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2024 (załącznik do rozporządzenia RM) oraz opisów zestawów danych i zmiennych wykorzystywanych w badaniach”. Dodatkowo Rada Statystyki zapoznała się z działaniem i możliwościami internetowej aplikacji z interaktywnym programem badań, przygotowanej w oparciu o zasoby SMS-a oraz interaktywnymi harmonogramami przekazywania danych z urzędowych systemów informacyjnych administracji publicznej. Obie aplikacje dostępne są przez Portal Internetowy GUS.


Podmiot publikujący: Główny Urząd Statystyczny

Publikujący informację: Agnieszka Maciejska

Wytworzenie informacji: 13.01.2023

Aktualizacja informacji: 13.01.2023 12:22

Użytkownik Data Akcja Wersja
Agnieszka Maciejska 13.01.2023 12:22 Edycja 1
Tabela historii zmian