Posiedzenie plenarne w dniu 19 grudnia 2022 r. | GUS - Portal Informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej GUS

Posiedzenie plenarne w dniu 19 grudnia 2022 r.

Posiedzenie odbyło się w trybie hybrydowym, w sali imienia prof. Romaniuka (w budynku GUS) oraz poprzez platformę Webex. Obradom przewodniczył Pan prof. dr hab. Henryk Domański – Przewodniczący Rady Statystyki. W posiedzeniu uczestniczyli: Pan dr Dominik Rozkrut – Prezes GUS, Pani Anna Borowska – Dyrektor Generalny GUS, dyrektorzy departamentów GUS i urzędów statystycznych. Na posiedzeniu obecnych było 19 członków Rady Statystyki.

Pierwsza część posiedzenia poświęcona była omówieniu polityki rewizji rachunków narodowych i wykorzystania nowych źródeł danych, w tym zmianom metodologicznym wprowadzonym w Polsce w trakcie rewizji w 2022 r. oraz ich wpływowi na dane dotyczące PKB i jego składowych, wraz z harmonogramem kolejnych rewizji. Rachunki narodowe podlegają ciągłym rewizjom i zmianom, które są integralną częścią procesu opracowywania danych statystycznych. Rewizje te wynikają z konieczności stałego podnoszenia jakości i dokładności oraz porównywalności statystyk, w tym konieczności ujmowana zmian zachodzących w otoczeniu gospodarczym. Celem polityki rewizji jest także poprawa dostępności źródeł danych oraz metod estymacji. Ze względu na rodzaj zmian, które są wprowadzane w rachunkach kwartalnych i rocznych można rozróżnić 2 rodzaje rewizji: rutynowe i główne. Dodatkowo jako odmianę rewizji głównych stosuje się tzw. rewizje benchmarkingowe. Wprowadzenie zmian w ramach kolejnych dwóch rewizji (w 2024 r. i w 2029 r.) poprzedzone zostanie odpowiednią komunikacją z użytkownikami danych.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył informacji na temat aktów prawnych oraz aktów nieprawodawczych na poziomie Unii Europejskiej, w których powstawanie zaangażowany był GUS. Prace w GUS dotyczące prawa unijnego zależą od charakteru dokumentu jakiego dotyczy dyskusja. Aktywności GUS w zakresie tworzenia prawa Unii Europejskiej opiera się głównie na współpracy poprzez grupy eksperckie i robocze Eurostatu oraz spotkania wysokiego szczebla z udziałem Prezesa GUS, poprzez konsultacje pisemne organizowane przez Eurostat dla członków ESS oraz w innych formułach współpracy, np. poprzez udział w publicznych konsultacjach poprzedzających przyjęcie propozycji aktów prawnych UE oraz poprzez udział w działaniach ciał przygotowawczych Rady Unii Europejskiej. Radzie Statystyki przedstawiono różne typy poszczególnych dokumentów, które były wypracowywane przy udziale GUS w 2022 roku. Wskazano również dyrektywy i rozporządzenia na poziomie Unii Europejskiej, które będą stanowić główny punkt zainteresowania GUS w 2023 roku. Obecnie kluczowym tematem omawianych zmian prawnych jest kwestia dostępu do danych podmiotów prywatnych.

Ostatni punkt spotkania dotyczył prac na projektem programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2024. Do dnia posiedzenia wpłynęły uwagi z 35 jednostek (ministerstw, urzędów marszałkowskich i instytucji) do projektu Pbssp 2024. Wśród uwag przeważają te o charakterze porządkowym oraz dotyczące rozszerzenia zakresu prezentowanych danych. Są również kierowane prośby o włączenie do Pbssp 2024 nowych badań. W terminie do 12 stycznia br. zostanie przekazany do Rady Statystyki oraz Prezesowi GUS projekt programu badań wraz z zestawieniem stanowisk jednostek autorskich do uwag, które wpłynęły do wstępnego projektu Pbssp na rok 2024.

Na zakończenie Przewodniczący Rady Statystyki Pan prof. dr hab. Henryk Domański złożył życzenia Wesołych i Zdrowych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku. Następnie życzenia świąteczne złożył również Prezes GUS Pan dr Dominik Rozkrut.


Podmiot publikujący: Główny Urząd Statystyczny

Publikujący informację: Agnieszka Maciejska

Wytworzenie informacji: 13.01.2023

Aktualizacja informacji: 13.01.2023 12:27

Użytkownik Data Akcja Wersja
Agnieszka Maciejska 13.01.2023 12:27 Edycja 1
Tabela historii zmian