Posiedzenie 21.09.2015 | Biuletyn Informacji Publicznej GUS | GUS - Portal Informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej GUS

Posiedzenie 21.09.2015

Posiedzenie prowadził Przewodniczący Rady Statystyki prof. dr Franciszek Kubiczek. W obradach uczestniczył prezes GUS prof. dr hab. Janusz Witkowski oraz wiceprezesi GUS dr Halina Dmochowska i dr Grażyna Marciniak.

W pierwszym punkcie posiedzenia Madalina Papahagi oraz Grzegorz Wolszczak, eksperci w Banku Światowym omówili wyniki badania doing business przeprowadzonego w 18 miastach w Polsce przez Bank Światowy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Z założeniami tego badania Rada Statystyki zapoznała się w marcu 2014 r.

Badanie obejmuje 189 krajów, a jego celem jest sprawdzenie prawodawstwa i procedur biznesowych w zakresie prowadzenia działalności małych i średnich przedsiębiorstw w poszczególnych krajach w oparciu o określony zestaw wskaźników. Mierzy ono w prawdzie tylko pewien obszar prowadzenia działalności, ale wskazuje na stopień stabilności makroekonomicznej, bliskość do rynku, jakość siły roboczej, konkurencyjność, itp. Raport z badania ma służyć sformułowaniu zaleceń dotyczących sposobów doskonalenia się środowiska biznesowego ponieważ - nie zależnie od wspólnych regulacji prawnych - procesy działalności gospodarczej mogą przebiegać odmiennie. Umożliwia on porównywanie się między krajami jak również między różnymi miastami. Polska plasuje się na 32 miejscu w tym rankingu i jej wynik jest lepszy od średniej UE. W ciągu ostatnich 5 lat Polsce udało się przeskoczyć o 14 miejsc do przodu. W niektórych obszarach jest bardzo wysoko,  np.  ma miejsce 17 jeśli chodzi o dostęp do kredytów, natomiast w przypadku uzyskiwania pozwoleń budowlanych zajmuje dopiero 137 miejsce.

W Polsce badanie objęło 18 miast, w tym wszystkie wojewódzkie i dotyczyło 4 obszarów (rozpoczynania działalności gospodarczej, uzyskiwania pozwoleń budowlanych, rejestracji własności nieruchomości i dochodzenia należności z umów), w których obserwowano działalność władzy lokalnej, samorządowej i sądów.

Temat koreferował dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową oraz członek Rady Statystyki Marek Kłoczko. W koreferatach i  w dyskusji pozytywnie oceniono raport. Jednocześnie zwrócono uwagę m.in. na zawarte w raporcie rekomendacje dotyczące możliwości wzorowania się na lepszej organizacji  pracy u innych (tzw.  korzystanie z dobrych praktyk), przede wszystkim poprzez zmniejszenie biurokracji i zastosowania nowoczesnych form przetwarzania informacji. Podkreślono, że raport może mieć szczególnie duże znaczenie dla władz rządowych i regionalnych, jak również dla przedsiębiorców i inwestorów w kraju i za granicą. Sugerowano ponadto zwiększenie w badaniu liczby obszarów obserwacji dotyczących Polski powyżej 4.

W drugim punkcie posiedzenia Dorota Szałtys, zastępca dyrektora Dep. Badań Demograficznych i Rynku Pracy GUS przedstawiła opracowaną w wymienionym departamencie metodę szacowania długookresowych, czyli trwających 12 miesięcy i więcej,  strumieni migracji zagranicznych.  Konieczność opracowania metody wynikła z wejścia w życie w 2007 r. rozporządzenia Parlamentu i RE dotyczącego migracji zagranicznych i ochrony międzynarodowej. Kraje członkowskie zostały zobligowane do przekazywania danych realnych, a nie wynikających ze źródeł administracyjnych, które w przypadku Polski nie są wystarczające.

Dorota Szałtys przedstawiła założenia prowadzonych szacunków, wynikłe problemy i metody ich rozwiązywania, osiągnięte rezultaty oraz obszary wymagające dalszych prac.

Temat koreferował członek Rady Statystyki prof. dr hab. Zbigniew Strzelecki, przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej. W dyskusji udział wzięła prof. dr hab. Irena Elżbieta Kotowska, ekspert ds. demografii SGH i PAN oraz Lucyna Nowak, była dyrektor Dep. Badań Demograficznych i Rynku Pracy GUS.  Wskazano na duże trudności w statystycznej ocenie rzeczywistych ruchów migracyjnych między państwami, w tym z udziałem Polski. Zaprezentowaną metodę szacunków oceniono pozytywnie jako gwarantującą statystyce prezentowanie lepszych wartości realnych migracji. 

Podmiot publikujący
Główny Urząd Statystyczny
Publikujący informację
Alicja Koszela (Departament Informacji GUS)
Wytworzenie informacji
Publikacja informacji
Aktualizacja informacji
Użytkownik Data Akcja Wersja
Alicja Koszela 09.10.2015 09:26 Edycja 3
Alicja Koszela 08.10.2015 15:18 Edycja 2
Alicja Koszela 08.10.2015 15:17 Publikacja 1